Що таке лінгвістична олімпіада? Традиційно на змаганнях з лінгвістики учасникам пропонують розв’язати кілька спеціально підготовлених задач. Лінгвістична задача дуже подібна до математичної: усю інформацію, необхідну для вирішення, учасник дістає з умови; від нього ж потрібна здатність шляхом логічних міркувань вивести з умови задачі потрібну відповідь. Замість математичних аксіом учасник лінгвістичної олімпіади спирається на мовну інтуїцію та загальні принципи логіки, використовуючи та розвиваючи свою здатність мислити конструктивно і по-науковому.
Олімпіади з лінгвістики, які проводять у Росії ще з 1965 року, а на міжнародному рівні — з 2003-го, в Україні до останнього часу практично ніяк не було представлено. Вперше більш чи менш серйозного розголосу такий тип змагань набув у нашій країні у 2014 році, коли було проведено спершу київську, а згодом — харківську відкриту олімпіаду. У період між цими двома заходами українські школярі встигли побувати на Міжнародній лінгвістичний олімпіаді (МОЛ) у Китаї та навіть привезти звідти срібну медаль. З того часу лінгвістичний олімпіадний рух швидко розвивається: не в останню чергу завдяки зацікавленим і творчим школярам-учасникам, завдяки студентам, які радо допомагають з організацією змагань, а також іншим учасникам руху, небайдужим до всебічного інтелектуального розвитку молодого покоління.
У 2015 році за результатами другої київської олімпіади було відібрано склад учасників, що представляли Україну на міжнародній олімпіаді в Болгарії. Звідти українські школярі привезли три медалі: золото, срібло і бронзу. Ці успіхи, серед іншого, надихнули на проведення восени 2015 року регіональних олімпіад вже у чотирьох обласних центрах України: у Львові, Чернівцях, Запоріжжі, а також — удруге — в Харкові. Тоді ж пройшла перша інтернет-олімпіада всеукраїнського масштабу. Надалі географія змагань зростала.
На МОЛ 2016 року в Індії Україну представляла команда, що складалася з двох киян і двох харків’ян. Команді вдалося здобути дві бронзові нагороди та відзнаку олімпіади. Не повернулися без медалей українські школярі і з олімпіади 2017 року в Дубліні (Ірландія). Уперше честь нашої держави поїхали захищати двоє представників Львова.
У 2018 році в інтернет-олімпіаді, яку було проведено вже втретє, взяли участь понад чотири сотні школярів з усіх регіонів України. А з міжнародної олімпіади, що проходила цього року в Празі (Чехія), наші хлопці й дівчата привезли срібну та бронзову нагороди.
Наступний, 2019, рік відзначився тим, що організована в Україні інтернет-олімпіада набула міжнародного розмаху: у змаганні взяли участь кількасот школярів з 24 країн світу. У черговий раз підтвердили високий рівень підготовки і українські школярі, привізши з МОЛ у Південній Кореї дві медалі, а також похвальні грамоти за особистий та за командний тури.
Хоч 2020 рік і виявився складним через пандемію COVID-19, в Україні вдалося провести практично повний цикл лінгвістичних змагань, включно з тепер уже міжнародною інтернет-олімпіадою. На жаль, МОЛ цього року було скасовано, і четверо переможців національного відбору не змогли проявити себе на змаганнях найвищого рівня. Зате 2021 року одна з команд України вперше виборола медаль командного туру МОЛ, посівши перше абсолютне місце серед збірних із понад трьох десятків країн. Крім того, одна з учасниць узяла для України золото особистого заліку олімпіади, показавши в цьому заліку другий абсолютний результат.
Влітку 2022 року, у складний для країни час, чотирьом українським школярам на чолі з незмінною керівницею вдалося виїхати на змагання на Острів Мен, звідки команда привезла дві срібні нагороди та відзнаку особистого туру. На олімпіаді-2023 Україна знов виборола особисту золоту медаль, а на змаганні 2024 року — дві бронзові.
Сайт Ling.org.ua створено з метою висвітлення подій та інформування про заходи, що проводяться лінгвістичним олімпіадним рухом України, та задля розширення спілкування між учасниками руху — учнями, студентами й викладачами — на електронний інформаційний простір. У розділі повідомлень «Блоґ» оприлюднюються новини руху, публікуються звернення до відвідувачів сайта, а також просто корисна інформація, пов’язана з лінгвістикою. На сторінці «Заходи» наведено інформацію про олімпіади, відбори й тренування, що проводить рух. Фоторепортажі зі змагань публікуються в розділі «Фотогалерея», поділитися ж думками з приводу проведених чи майбутніх заходів або проаналізувати розв’язання тієї чи іншої задачі закликаємо в розділі «Обговорення». На сторінці «Заклади» можна переглянути розташування та коротку інформацію про школи та університети, що беруть активну участь або допомагають проводити олімпіадні змагання. А тих, хто хоче потренуватися у розв’язуванні лінгвістичних задач, запрошуємо в розділ «Задавальник».
Олеся Білик
студентка KAIST (Південна Корея)
Юрій Бунтурі
учитель німецької мови Харківського університетського ліцею
Аліна Виклюк
студентка Swarthmore College (США)
Ірина Гамєза
студентка факультету гуманітарних наук НаУКМА
Олександр Говядін
студент Sorbonne Université (Франція)
Олександра Гольдіна
студентка Dartmouth College (США)
Ірина Добровольська
учитель математики ліцею «Логос», Запоріжжя
Олена Карлова
професор факультету математики та інформатики ЧНУ (Чернівці)
Владислав Кононенко
учитель математики та фізики Технічного ліцею НТУУ «КПІ»
Таміла Краштан
комп’ютерний лінгвіст, Київ
Дар’я Кривошеєва
студентка MIT (США)
Олег Кузик
студент ETH Zürich (Швейцарія)
Віталій Кулешко
учитель математики школи-ліцею № 6, Тернопіль
Ада Мелентьєва
комп’ютерний лінгвіст, Київ / Гданськ (Польща)
Данило Мисак
програміст, Київ
Марія Міхновська
студентка Hills Road Sixth Form College (Британія)
Максим Обозний
студент Harbour.Space (Іспанія)
Михайло Олизько
маркетинговий аналітик, Київ
Антон П’янков
студент IST Austria
Марія Степанюк
студентка MIT (США)
Соломія Тимошенко
фіналістка Ukraine Global Scholars 2022
Валерій Шевченко
директор спеціалізованої школи № 52, Київ
Данило Мисак
сайт і змагання
0 50 250-34-71
Заклади
Нижче наведено список навчальних закладів Києва, які беруть активну участь у шкільному лінгвістичному олімпіадному русі.
Києво-Печерський ліцей № 171 «Лідер»
вул. Лейпцизька, 11а
Природничо-науковий ліцей № 145
вул. Шота Руставелі, 46
вул. Донця, 16
вул. Уманська, 33
Український фізико-математичний ліцей
просп. Глушкова, 6
Нижче наведено список навчальних закладів України (окрім київських), що беруть активну участь у шкільному лінгвістичному олімпіадному русі.
Запоріжжя, вул. Лермонтова, 16
Львівський фізико-математичний ліцей
Львів, вул. Караджича, 29
Школа-ліцей № 6 імені Назарія Яремчука, Тернопіль
Тернопіль, вул. Руська, 6
Кафедра інтелектуальних комп’ютерних систем факультету соціально-гуманітарних технологій НТУ «ХПІ»
Харків, вул. Пушкінська, 79/2
Механіко-математичний факультет Львівського національного університету імені Івана Франка
Львів, вул. Університетська, 1
Програма з комп’ютерних наук Українського католицького університету
Львів, вул. Козельницька, 2а
Факультет математики та інформатики Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича
Чернівці, вул. Університетська, 28
Інформація доброчинцям
Якщо ви бажаєте матеріально підтримати олімпіадний рух, ми готові із вдячністю прийняти вашу допомогу. Пишіть нам на .